ceturtdiena, novembris 08, 2007

Suņi rej, bet OLPC projekts virzās tālāk

Mani iepriecināja fakts, ka OLPC projekta laptopi ar koda nosaukumu XO-1 ir sākti ražot masveidā, tādējādi likvidējot jebkādas bažas vai kritiku par neeksistējošu produktu. Ja godīgi, apbrīnojami tomēr ir tas, ka visi par katru cenu cenšās apskaust/apgrauzt/nokritizēt/nolikt šo labi domāto bezpeļņas projektu, it kā tas kaut ko spēcīgi mainītu Rietumu pasaules kārtibā. Ir izprotama Microsoft un Intel reakcija - kā gan savādāk reaģēt tad, kad saproti, ka esi palaidis kolosālu izdevību garām - un vēlme nogremdēt šo pasākumu (šeit vietā teiciens - kas tevi nenogalina, padara tevi stiprāku - OLPC projekta gadījumā tas acīmredzami pilnībā piepildās), bet nav izprotama regulārā brēkšana Slashdot, ka projekts izgāzīsies, jo a) tiem nabadzīgajiem bērniem vajag paiku, nevis datorus, b) līdz ar to tie tiks pārdoti, c) tie neizturēs nežēlīgos apstākļus (neskatoties uz paplašināto testēšanu), d) un nav pilnībā padomāts par aparatūras un visas sistēmas atbalstu.

Beidzot gan projekts ir nonācis līdz stadijai, ka tas visus šos argumentus ir daļēji vai pilnībā noraidījis. Nav jau tā, ka nekas nav mainījies - objektīvi argumenti un ieteikumi ir ņemti vērā un projekts papildināts ar jaunām detaļām, programmatūra turpina attīstīties un tiek papildināta ar jaunām un jaunām detaļām. Intel arī beigās saprata, ka protestēt un censties par katru cenu diskretitēt OLPC ir garām, tāpēc ir pats pievienojies projektam. Cena arī ir paaugstinājusies, pateicoties dolāra spēcīgajam kritienam pēdējā pusotra gada laikā.

Atskaitei iesaku palasīt Slashdot rakstu, palūkoties atskaiti par OLPC Peru Arahuay, kā arī palasīties laptop.org planētu.

Man nav lielu ilūziju par to, ka tas strauji mainīs pilnīgi visu, kas nokavēts attiecibā uz trešās pasaules valstīm, bet katrā ziņā tas nodos šo valstu bērnu rokās ļoti pārdomātu modernu apmācības un sociālās komunikācijas sistēmu, kas veicinās ne tikai izpratni, toleranci, izglītotību, bet arī vērsīs pašu bērnu bērnību un dzīvi daudz laimīgāku.

Jo zināšanas atbrīvo.

p.s. Šis komentārs sasildīja manu sirdi, jo es nebiju iedomājies, ka XO-1 var būt tik patīkami blakusefekti, par kuriem noteikti neviens nebija iedomājies.
p.s.s. Jā, varētu padomāt, ka XO īstenībā ir ĻOTI perfekti piemērots Latvijas lauku skolu bērniem. Taču atšķirībā uz to man nav ne mazāko ilūziju, ka jebkāda valdība Latvijā apstiprinātu tādu projektu. Mēs esam IT izmantošanas ziņā pilnīgi "nūbji" un stūrgalvji, un mīlam Microsoft. Ar to viss arī ir izteikts.

Etiķetes: , , ,

1 Komentāri:

Anonymous Anonīms teica...

Paldies par interesantu blog

21/3/10 17:22  

Ierakstīt komentāru

<< Mājas