svētdiena, jūnijs 04, 2006

Pēcis rezencē: Elephant's Dream (Ziloņa sapnis)
Animācijas īsfilma, ASV, 2005. gads
Režisors: Bassam Kurdali
Producents: Ton Roosendaal
Balsis ierunājuši: Emo - Cas Jansen; Proog - Tygo Gernandt;
Tīmekļa vietne: http://www.elephantsdream.org/
(Filma lejupielādējama un izplatāma saskaņā ar Creative Commons 2.5 licenci, t.i. brīvi izplatāma nekomerciāliem nolūkiem)

Ar nelielu nemieru gaidīju šā gada maiju, jo tad vajadzēja beigties pirmajam nopietnajam īsfilmas projektam, kas būtu bāzēts uz Blender 3D animācijas un scēnas programmu, kura lejupielādējama un izplatāma legāli bez maksas, kā arī ir brīvi modifcējama koda ziņā un ir iespēja aktīvi papildināt iespējas ar sevis rakstītu programmatūru (tā sauktā brīvā programmatūra). Blender pasaulē lieto daudzi profesionāļi un entuziasti un šis projekts "Orange", kas tapa paša Blender paspārnē, bija veidots ar mērķi izaicināt pašus izstrādātājus un māksliniekus, vai tie spētu izmantot Blender dotās iespējas. Komandai 11 cilvēku sastāvā ar Tonu galvgalī tika doti 9 mēneši, lai radītu stāstu, vizuālo koncepciju, skaņu, mūziku, modeļus, kā arī programmatūras papildinājumus, lai galā radītu 11-15 minūšu 3D animācijas īsfilmu, kurai būtu jāizskatās nevainojami. Liels uzsvars arī tika likts uz scenārija esamību, kā arī tēlu balsīm, kuras ierakstīt tika aicināti profesionāli aktieri.
Ir pagājis minētais laiks, ļoti aktīvi apmeklētā premjerizrāde, kā arī DVD iepriekšpasūtītāji ir saņēmuši savus diskus kopā ar smukiem vāciņiem. Elephant's Dream tīmekļa vietnei ir pārgājuši arī Slashdot ļoti daudzie lasītāji un lejupielādētāji, rezultātā zināmais cilvēku skaits, kas ir lejupielādējuši filmu, tuvojās pusmilijonam. Manuprāt, nav slikti.
Tagad par pašu filmu. Tā ir vizuāli bagāta ar dažādām detaļām, scēnām, interesantām gaismām un skaņām. Šāda īsi uzburta atmosfēra nedarītu kaunu pat lielbudžeta Holivudas filmām. Tā kā filmiņa ir īsa, tas ir ļoti svarīgi, jo ainas un situācijas iespiežas labi prātā. Modeļi ir bagātīgi detaļām un labi izstrādāti, pat arī galveno tēlu acis izskatās dabiskas un mati un uzaču matu kušķi izskatās ļoti dzīvi (daudzi to uzskata par filmas veiksmi un Blender labāko jauniegumu - dažādu audumu un vilnas emulāciju). Man arī patika nedaudz scenārijs, kas sākumā klibo un varēja būt izteikts, taču beigas ir labas un dramatiskā ziņā ir spēcīgas. Tiesa, ir jūtama steiga, kādā ir tapis šis "lielā minimālisma" paraugs, un nepabeigtības sajūta, kaut arī neliela, neatstāj ne mirkli. Visvairāk no tā ir cietusi ķermeņu kustība. Tā kā komandai nebija pieejama "motion capture" tehnoloģija, tad viņiem nācās paļauties uz savām anatomijas un citām zināšanām par cilvēka kustību. Reizēm tas ir izdevies ļoti labi, reizēm nē - visvairāk tur, kur nepieciešamas asas, straujas kustības. Tas arī rada vislielākās problēmas uztvert filmu nopietni sākumā.
Kopsumā man ir ļoti prieks par šo mazo filmu - tā parāda Blender iespējas un dod motivāciju attīstīt un papildināt to vēl labāk. Visticamāk, nākotnē tiks izlaista Elephant's Dream Reduxe versija, kad tiks izlabotas daudzās problēmas ar Blender tehnoloģiju. Scenārijs gan paliks kā bijis. Par attīstību un tomēr spēju uzturēt stilu arī šādā īsā filmiņā - pelnītas astoņas kontaktdakšas.