pirmdiena, maijs 22, 2006

Nedaudz dažādu sīkumu...bet par visu pēc kārtas.

* Filma "Da Vinčī kods" ir attaisnojusi Sony cerības kā uz megahītu un ir savākusi 77 milijonus zaļo vien pašā ASV, 224 milijonus zaļo kopā pasaulē. Ažiotāža tiešām milzīga, kritiķi, šķiet, sacenšās lamājošos epitetos tādās kā tomātu mešanas sacencībās - acīmredzami reliģiskās stīgas ir pamatīgi aizskartas un daudzi vienkārši vairs nevalda pār emocijām - taču skatītāji acīmredzami grib redzēt šo diskutablo filmu. Filmas IMDB rezultāts 6.0 - arī liecina par to, ka "tik slikti nemaz jau nu nav". Ir patīkami, ka šoreiz Dita Rietuma nedzied kopā ar ASV kritiķiem - kas ir pierasts pēdējā laikā par kontroversionālām filmām, kas pamatīgi aizskar tā sauktās "Rietumu vērtības", kā, piemēram "V ir Vendeta", - un dod filmai godīgi labu novērtējumu.
Mans viedoklis ir ļoti vienkāršs - Brauns nav nekas ģeniāls, taču labs stāstītājs un rakstnieks. Lasīju "Enģeļi un demoni" un nevarēju to nolikt, līdz nebiju to izlasījis. Jā, iespējams, ar laiku gan filma, gan grāmata aizmirsīsies, taču tēma ir interesanta un ja tā pat paskatās, pat reakcija uz abām ir lielas analīzes vērta. Cilvēku var sist ikdienā ar sliktām ziņām, visādiem pārbaudījumiem, bet neapšaubiet viņa ticību. Ja to darīsiet, iemantosiet nāvīgu ienaidnieku.
Tas tikai nozīmē to, ka cilvēkam ticība - vienalga kam - labajam, varenajam, stiprajam, tautai, karalim - ir ļoti svarīga, tā notur viņu pie dzīvošanas. Tikai ir viens bet - katram mums būtu jāiemācās ne tikai ticēt, bet arī spēt to arī tad, kad tas liekās "par spīti visam".
Post Scriptum: starp citu, filmas ēnā palika gan nesliktais šobrīd jau Holivudas frīka-scientologa Toma Krūza "M:I:3" ar superīgāko ļaunāko Filipu Hopmani, gan trīs dē multene "Over the hedge" ar labu animāciju un aktieru balsīm. Tiesa, pēdējais savāca nesliktos 37 milijonus, kas Da Vinči ēnā ir tīri cienījams sniegums.

* Vēl filmu jaunumos gribu ierakstīt nedaudz revolucionāru pasākumu. Proti, 3D maketēšanas un animācijas brīvās programmas (kā Libre programmatūra jeb Free Software) Blender apakšprojektu ar nopietnām mākslinieciskām pretenzījām "Elephant's Dream". Jāsaka, esmu diezgan paliels šī projekta fanāts, jo man patīk šādas atvērtas idejas un "showcase", kas palīdz popularizēt atvērtā koda programmatūru un tās plusus - proti, komūnas piedalīšanos programmatūras veidošanas procesā un testēšanā.
Galvenā ideja projektam bija - paņemt piecus labākos pasaulē Blenderistus kopā ar Tonu Rozentālu (Ton Roosendaal), salikt kopā ar čupu māksliniekiem, režisoru, kopā 11 cilvēku komandu - un veidot filmu no nekā. Procesā ziņojot par saviem panākumiem internetā, cenšoties būt atklātiem par scenāriju, stāstu, vizuālajām idejām, utt. Tāda kā radošā laboratorija ar augstiem mērķiem.
Parasti saka, ka pirmais iespaids ir "vispareizākais". Es neesmu šī teiciena piekritējs un filmas veidotāji, izskatās, arī nē. Īsos vārdos var teikt, ka ideja ir neskaidra līdz pat beigām, ka tu sāc nojaust, par ko ir šī īsā filmele. Vizuālā vide ir vislabākais kas krīt acīs - var redzēt, ka filmas māksliniekam ir bijušas spēcīgas idejas par to, kā visam būtu jāizskatās. Ļoti detalizēti un labi cilvēku un citu objektu modeļi, taču ļoti krīt acīs tā sauktais "stop motion" trūkums. Kopsumā šo filmiņu man ir gribējies noskatīties vēl un vēl un savu iespaidu tā atstāj. Ir kadri kas ir ļoti izdevušies un paliek spilgti atmiņā, piemēram, beigas, palikņu "deja" ar veco vīru un kustības (tā aina ir ļoti labi izdevusies).
Ņemam un tik lejupielādējam un skatāmies.
Filma, tāpat kā programmatūra, ir sava veida "atvērtais projekts" un ir pieejama zem Creative Commons 2.5 licenzes. Lejupielādējamas ir ne tikai filmas dažādas versijas - ieskaitot High Density un ar 5.1 skaņu - bet arī dabujami arī DVD ar visiem Blender projekta failiem, howto, virsmām. Tons arī ir pasvītrojis, ka galvenā ideja ir un paliek Blender "showcase", kā arī 3D animācijas veicināšana skolnieku un studentu vidū. Manuprāt, tas viņam ir izdevies.
Arī post scriptum: viņš plānojot jau nākošo filmu. Tātad - viņa un projekta atbalstītāju acīs darbs ir izdevies. Es domāju tāpat.

* Šonedēļ uzrakstīšu "V ir Vendeta" recenzīju. Gan es, gan mana meitene bijām patīkami pārsteigti. Filma tiešām ir laba un prasa spēju daudz lasīt zemtekstu un domāt.