svētdiena, jūnijs 18, 2006

Īsais kopsavilkums numur divi

* Filma "Lucky Number Slevin" - ļoti unikāla un savdabīga krimināldrāma ar melnas komēdijas vaibstiem. Tā tiešām paņem pa vidam un sagriež tevi kā vilciņā, ka tu pats īsti nesaproti, kur sākums un kur beigas. Hip hip urā scenāristam, operātoram un aktieriem, itsevišķi Brusam Vilisam. Pēc manām domām astoņi klusinātāji no desmit;

* Spēle Gana vs. Čehija - Ganai pelnīts žetons par skaisto spēli uzbrukumā (piespēles, saspēle kā konfektes, nesalūza pat manāmā tiesneša tiesāšanā pa labu Čehiem, vārtu gūšanas momenti tā kā kādā zvaigžņu spēlē) un arī pelnīta uzvara, kas padara situāciju turnīra tabulā par jautri nopietnas analīzes vērtu. To jautrāku vēl izvērta spēle ASV vs. Itālija, kurā, kā jau gaidāms šajā čempionātā, atkal "viss nenotika, kā vajadzēja notikt". ASV spēlēja savu spēli - jāatzīst, ļoti slavējamu un stabīlu, Itāļi savukārt (iespējams, Ganas iespaidā) ļoti atklāti nervozēja un ļoti ilgi nespēja atklāt savu spēles kārti. Pie rezultāta 1:1 un trim (!!) sarkanajām kartītēm situācija kļuva vienkārši saspīlēta un emocijas laukumā valdīja tādas, ka varētu kartupeļus uzsildīt. Tātad - ASV pelnīts neizšķirts un iespēja vēl pieķerties astē iespējai tikt ārā no grupas, Ganai priekšā izsķirošā spēle ar ASV - es gan lieku uz Ganu, bet viss atkarīgs no spēles disciplīnas, 6 dzeltenās nav īsti labi priekš viņiem. ASV arī vēl lielā iespēja vēl nav garām. Un itāļiem lai tiktu pārliecinoši tālāk, ir jāuzvar Čehi. Viegli to būtu teikt, jo Ganas dušu dabujušie Šveika tautieši noteikti rausies realizēties maksimāli šajā spēlē;

piektdiena, jūnijs 16, 2006

Kā pakļaut Firefox atvērt portus, kas pēc noklusējuma drošības dēļ netiek atvērts

Citēju sen jau pazaudētas saites tekstu iz blogsfēras:
"Found a fix for my port issue, add a string key on the about:config page called “network.security.ports.banned.override” and set a comma-delimited list of port numbers."

Tātad, atveram about:config lapu, sameklējam vai pievienojam virknes atslēgu "network.security.ports.banned.override" un pievieno ar komatu atdalītu sarakstu, piem. "123,124,125".

Šito "fišķu" man ievajadzējās pie Microtik rutera konfigurēšanas.

trešdiena, jūnijs 14, 2006

Tiešām ļoti īsi atzinumi:

* Spānija šajā futbola čempionāta izskatās ļoti labi. Negribās to atzīt, bet ukraiņus drusku žēl bija - tika pasviesti zem pļaujmašīnas. Ar nepacietību gaidu Spānijas un Brazīlijas maču. Varētu būt interesants mačs;

* TopGear ir bezkaunīgi, taču jautri veči. Laikam jau tomēr ir vērts paņirgāties drusku par lepniem autiņiem un tomēr beigās dīvaini, bet būt objektīviem kopsumā. Jautrība garantēta visiem, kas saprot labi angļu valodu. Derētu redzēt šo raidījumu ar latviešu tulkojumu, piemēram, Freda, Ufa on ko izpildījumā;

* Howl's Castle ir ļoti interesants, dīvains, bet sirsnīgs un skaists mākslas darbs. Tas ir krievu, latviešu un eiropiešu animācijas tradīcijas apvienotas ar japāņu pasaku un filozofisko izpratni. Vēl arī labs ir Spirited Away. Post Scriptum - tagad skaidrs, kāpēc tik daudz "inteliģentu IT cilvēku" fano par anime. Savs skaistums tur ir;

* Vasara ir klāt! :)

otrdiena, jūnijs 06, 2006

Bacula "ownz", jeb, bez žargonismiem piesārņotā dzimtajā valodā runājot, ir spēks.

Bet par visu pēc kārtas. Savajadzējās veidot rezervju kopiju sistēmiņu darbam. Tā kā man ir pārsvarā Unix veidīgās "kastes" kā serveri, derēja labs atvērtā koda risinājums, vēlams, sevi jau pierādījis. Tā kā nesen Slashdot ievēroju rakstu, kurā bija recenzēta un reklamēta Bacula otrā versija, tad izdomāju, ka vajadzētu paprovēt to laist darbā.

Vispirms uzstādīšana. Kā vienmēr, Debian un Ubuntu lietotājiem nav nekas cits jādara kā jākustina savas veiklās roķeles un jāraksta konsolē "apt-get update; apt-get install bacula-server bacula-fd bacula-sd bacula-console" vai arī, izmantojot Synaptic Package Manager, sameklē vajadzīgās pakotnes un uzinstalē. Tā kā pakotņu, kā redzams, ir daudz, paskaidrošu, ko kura nozīmē un dara (Veidajiem uzreiz norādu uz rokasgrāmatu iekš ofiziozā Bacula saita).

Bacula director (bacula-dir pakotne) ir galvenais menedžmenta dēmons, kas tad kontrolē un vada visus darbus un regulē visus pieslēgumus pie failu dēmoniem/klientiem un glabātuvju dēmoniem, tāds kā centrālais darba vadītājs. Viņa konfigurācijas failā (pārsvarā /etc/bacula/bacula-dir.conf) arī norādās visi pieslēgumi, plānojumi (schedules), uzdevumi (Jobs), sagataves un cita informācija.
Bacula file daemon (bacula-fd pakotne) ir vienkāršs klients, kas tup klienta sistemā, kuru jūs vēlaties rezervēt. Bacula-dir veic pieslēgšanos bacula-fd un saņem pieprasītos sistēmas failus. Configurācijas fails - bacula-fd.conf.
Tāds pats ir arī Bacula storage daemon (bacula-sd pakotne), kas ir glabātuves klients. To instalē uz serveriem, kur reāli tiks glabāta rezervētā informācija, piem. sistēmām ar lieliem diskiem, DVD rakstītājiem, lentu sistēmām.

Pašās beigās ir pakotnes bacula-console un bacula-console-gnome, kas nodrošina Bacula konsoli procesu pārskatāmībai un vadāmībai.

Sākumā Bacula it kā lielā sadrumstalotība mulsina un bez smuka grafiskā interfeisa noteikti atbaidīs daudzus konsoli vēl neiepazinošus IT cilvēkus. Taču tā ir ļoti efektīga, ja ir jāizveido liela, sarežģīta un modulāra rezervēšanas sistēma un ir ļoti parocīga un paklausīga UNIX vides iemītniece (taču tai ir ļoti efektīgs Windows klients, runājot, ka džeki pat ar Bacula taisot disku attēlus, lai disaster gadījumā Windows varētu ātri atjaunot). Turklāt apzinot conf failus, informācija tajos ir vienkārša, paraugi labi dokumentēti, tāpēc pārpratumiem vajadzētu būt maziem. Ir pieejama arī GNOME videi domātā konsoles versija, kas nedaudz atvieglo dzīvi un ļauj ātri pārraudzīt rezervēto failu krājumus un izvēlēties atjaunojamo kopiju.

Šobrīd Bacula rezervē viena servera datus nelielā apjomā un izskatās, dara to kārtīgi un apzinīgi. Laiks pievienot lielākus apjomus. Par to vēlāk. Domāju arī uzrakstīt sakarīgu Bacula instrukciju latviski vai iztulkot dokumentāciju.

Post Scriptum - ja kāds lasa šo - jā, Ubuntu Diaries nav sen papildinātas, bet es drīz pacentīšos.

svētdiena, jūnijs 04, 2006

Pēcis rezencē: Elephant's Dream (Ziloņa sapnis)
Animācijas īsfilma, ASV, 2005. gads
Režisors: Bassam Kurdali
Producents: Ton Roosendaal
Balsis ierunājuši: Emo - Cas Jansen; Proog - Tygo Gernandt;
Tīmekļa vietne: http://www.elephantsdream.org/
(Filma lejupielādējama un izplatāma saskaņā ar Creative Commons 2.5 licenci, t.i. brīvi izplatāma nekomerciāliem nolūkiem)

Ar nelielu nemieru gaidīju šā gada maiju, jo tad vajadzēja beigties pirmajam nopietnajam īsfilmas projektam, kas būtu bāzēts uz Blender 3D animācijas un scēnas programmu, kura lejupielādējama un izplatāma legāli bez maksas, kā arī ir brīvi modifcējama koda ziņā un ir iespēja aktīvi papildināt iespējas ar sevis rakstītu programmatūru (tā sauktā brīvā programmatūra). Blender pasaulē lieto daudzi profesionāļi un entuziasti un šis projekts "Orange", kas tapa paša Blender paspārnē, bija veidots ar mērķi izaicināt pašus izstrādātājus un māksliniekus, vai tie spētu izmantot Blender dotās iespējas. Komandai 11 cilvēku sastāvā ar Tonu galvgalī tika doti 9 mēneši, lai radītu stāstu, vizuālo koncepciju, skaņu, mūziku, modeļus, kā arī programmatūras papildinājumus, lai galā radītu 11-15 minūšu 3D animācijas īsfilmu, kurai būtu jāizskatās nevainojami. Liels uzsvars arī tika likts uz scenārija esamību, kā arī tēlu balsīm, kuras ierakstīt tika aicināti profesionāli aktieri.
Ir pagājis minētais laiks, ļoti aktīvi apmeklētā premjerizrāde, kā arī DVD iepriekšpasūtītāji ir saņēmuši savus diskus kopā ar smukiem vāciņiem. Elephant's Dream tīmekļa vietnei ir pārgājuši arī Slashdot ļoti daudzie lasītāji un lejupielādētāji, rezultātā zināmais cilvēku skaits, kas ir lejupielādējuši filmu, tuvojās pusmilijonam. Manuprāt, nav slikti.
Tagad par pašu filmu. Tā ir vizuāli bagāta ar dažādām detaļām, scēnām, interesantām gaismām un skaņām. Šāda īsi uzburta atmosfēra nedarītu kaunu pat lielbudžeta Holivudas filmām. Tā kā filmiņa ir īsa, tas ir ļoti svarīgi, jo ainas un situācijas iespiežas labi prātā. Modeļi ir bagātīgi detaļām un labi izstrādāti, pat arī galveno tēlu acis izskatās dabiskas un mati un uzaču matu kušķi izskatās ļoti dzīvi (daudzi to uzskata par filmas veiksmi un Blender labāko jauniegumu - dažādu audumu un vilnas emulāciju). Man arī patika nedaudz scenārijs, kas sākumā klibo un varēja būt izteikts, taču beigas ir labas un dramatiskā ziņā ir spēcīgas. Tiesa, ir jūtama steiga, kādā ir tapis šis "lielā minimālisma" paraugs, un nepabeigtības sajūta, kaut arī neliela, neatstāj ne mirkli. Visvairāk no tā ir cietusi ķermeņu kustība. Tā kā komandai nebija pieejama "motion capture" tehnoloģija, tad viņiem nācās paļauties uz savām anatomijas un citām zināšanām par cilvēka kustību. Reizēm tas ir izdevies ļoti labi, reizēm nē - visvairāk tur, kur nepieciešamas asas, straujas kustības. Tas arī rada vislielākās problēmas uztvert filmu nopietni sākumā.
Kopsumā man ir ļoti prieks par šo mazo filmu - tā parāda Blender iespējas un dod motivāciju attīstīt un papildināt to vēl labāk. Visticamāk, nākotnē tiks izlaista Elephant's Dream Reduxe versija, kad tiks izlabotas daudzās problēmas ar Blender tehnoloģiju. Scenārijs gan paliks kā bijis. Par attīstību un tomēr spēju uzturēt stilu arī šādā īsā filmiņā - pelnītas astoņas kontaktdakšas.